Změny hypoték pro rok 2017

Změny hypoték pro rok 2017

V posledních letech bylo poměrně snadné na hypotéky dosáhnout. Banky se zpravidla nebáli půjčovat až 100% hypotéky. To se ale od roku 2017 rapidně změní. Hypotéky nebudou tak dostupné, jako tomu bylo dříve. Naopak ale přinese novela zákona také větší ochranu klientů. Kde tedy najít plusy, a kde mínusy?

Spotřebitelský úvěr na bydlení

První změna, která se dá zařadit spíše do „slovíčkaření“ je fakt, že pojem „hypotéky“ už neexistuje. S novelou zákona banky poskytují „spotřebitelský úvěr na bydlení“. I když se tato změna může jevit jako zbytečná, umožňuje regulaci všech jiných úvěrů, konkrétně i těch, které zatím pod regulaci nespadaly.

Splacení kdykoli, nově bez sankcí

Velkou změnu přináší novela také v oblasti předčasného splácení úvěrů. Ty můžete nyní splatit kdykoli, a to dokonce i v době fixace. Jediné, co přeplatíte, jsou prakticky jen administrační poplatky. Už tedy nelze zavádět praxi, kdy se platilo přemrštěné penále.

Prověříme neprověřitelné

Samozřejmě, že je nadpis nadsázkou. Pravdou ale je, že bonitu zákazníků budou banky prověřovat mnohem podrobněji. Hlavním důvodem je fakt, aby klienti, kteří na splátky nemají, nespláceli „jak se jim zlíbí“, a to takřka s nulovými úroky.

Na druhou stranu novela zákona ukládá bankám povinnost klientovi sdělit, proč byl jeho úvěr zamítnutý. To znamená, že klient zjistí, z jakého registru banka zjistiti „diskreditující“ informace. Případně bude moci sjednat nápravu.

Banky také mohou poskytovat úvěry klientům bez prokazatelných příjmů. Mohou tak učinit na základě čestného prohlášení či jiných formalit. Více méně je to čistě na bankách, budou si muset ale schválený úvěr obhájit u případné kontroly.

Omezení 100%

Banky již nesmějí schválit úvěry ve výši 100% hodnoty nemovitosti. To znamená, že k tomu, abyste mohli o úvěr zažádat, budete muset mít již něco našetřeno. Banky taktéž budou muset omezit úvěry nad 80% hodnoty nemovitosti, takže i zde dojde k úbytku půjčených peněz a schválených úvěrů.

Rychlá online půjčka až 4500 Kč do 15 minut.


Další články