Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky se obvykle využívá u konce fixace hypotéky s cílem splacení stávající hypotéky a získání výhodnější úrokové sazby. Často s refinancováním souvisí také změna hypoteční banky. Refinancování hypotéky jako takové bylo ještě donedávna velmi rozšířeným tématem, které živil především fakt, že všechny hypotéky byly nesmírně levné, a banky byly ochotné jít na maximum svých možností. Díky tomu se na refinancování dalo spoustu lidí. Po zásahu České národní banky se však refinancování stalo trošku jiným tématem, možná i tématem lehce problematickým. My vám přineseme tipy, které vám poradí právě i po zásahu ČNB.

Bez vlastního se neobejdete

Je všeobecně známo, že se momentálně při hypotéce neobejdete bez vlastní peněžní rezervy, která by měla čítat alespoň 20% celkové ceny nemovitosti, neboť banky více než 80% ceny nemovitosti půjčit nemohou. Z toho pramení horší podmínky pro nově vznikající hypotéky, ale také pro ty klienty, kteří již hypotéku mají. Ačkoli se to může na první pohled zdát nelogické, je to bohužel tak.

Pro současné hypotéky platí, že čím vyšší je poměr k hodnotě nemovitosti, tím je pro momentálně plátce hypotéky horší. V čem ale tato nevýhoda pramení? Tou nejzásadnější je, že jestliže nemáte vlastní finance, banka si vás může „pojistit“ na delší dobu, a navíc pro vás za velmi nevýhodných podmínek. Jinou možnost ale mít nebudete.

Banka vám totiž může nabídnout sazbu pro splácení hypotéky s mnohem vyšší fixací, než jakou jste měli nyní. Pokud ale nemáte své vlastní finance, nemůžete této nabídce říct ne. Tím se prakticky zříkáte možnosti od banky odejít, což je pro vás nelichotivou situací.

O to horší je, že jiná banka vám díky nařízení ČNB nemůže poskytnout úvěr na splacení úvěru stávajícího. Tím se dostáváte, bohužel, do slepé uličky, která nemusí mít jednoduché východisko. Právě díky těmto změnám se vyplatí při refinancování hypotéky mít již nějaké našetřené vlastní zdroje, díky kterým se nemusíte stát „otrokem“ bank.

Refinancování hypotéky 2017 postup

Refinancování hypotéky je vlastně splacení současné hypotéky novou výhodnější hypotékou. Splatit stávající hypotéku je ovšem možné pouze na konci fixačního období, kdy vám banka garantuje danou výši úrokové sazby.

  1. začněte vše řešit pár měsíců před koncem fixace. Vaše banka by Vás měla informovat  o nové sazbě 4 týdny před ukončením fixace.
  2. zjistěte co nejvíce informaci o Vaší současné hypotéce a začněte srovnávat a hledat novou výhodnější hypotéku
  3. pokud už máte vybranou novou hypotéku a domluvili jste se s jinou bankou, informujte o tom co nejdříve Vaši současnou banku, u které hodláte hypotéku splatit. Ve daný termín nová banka převede na účet staré banky celou částku určenou pro splacení staré hypotéky. Nyní máte již ukončený závazek vůči Vaší staré bance a vzniká vám nový závazek pro novou hypotéku v nové bance.

Za změnu neplaťte

V době, kdy budete svoji současnou hypotéky platit, se může leccos změnit, a vy byste měli být připraveni se s těmito problémy umět vypořádat. Někdy to nemusí být úplně jednoduché. Řešíme především situace, kdy je potřebné vyvázat někoho jiného z hypotéky, tedy nějakého spoludlužníka. Podobná situace může nastat také v případě, že potřebujete zastavit jinou nemovitost, nebo jen zkrátka chcete získat lepší poměr výše úvěru ku výši hodnoty zástavy.

Ve všech výše zmíněných parametrech bude rozhodně nejlepším řešením sáhnout po refinancování hypotéky. Nová smlouva, kterou si vyjednáte, bude obsahovat všechny parametry, které potřebujete, a nebudete muset kvůli nim řešit naprosto hloupé podmínky. Navíc se můžete vyhnout placení poplatků za zavedení dodatků k jednotlivým bodům již stávající smlouvy.

Více je méně

Ano, možná si říkáte, že známí pořekadlo zní jinak. Ve světě hypoték ale platí toto. Pokud budete potřebovat rekonstruovat, nebo se za novým úvěrem bude skrývat úvěr ze stavebního spoření, bude na snadně refinancování.

Čisté navýšení hypotéky bohužel nejde, takže bude potřeba si poradit jinak. Budete potřebovat hypotéku novou. Ta by ale měla být dostatečně vysoká na to, abyste zvládli všechny potřebné rekonstrukce, a zároveň splatili vaši stávající hypotéku. Nová hypotéky bude mnohem více vyhovovat vašim požadavkům, a navíc můžete zvolit také jinou banku, která nabídne lepší podmínky, které vám budou více vyhovovat. Musíte si ale dávat dobrý pozor na to, aby výše hypotéky nepřesáhla 80% celkové ceny nemovitosti.

Doufáme, že jsme vám s těmito radami dostatečně pomohli, a třeba některou z nich využijete i vy!

 

Výhodná online půjčka bez doložení příjmu. Zažádejte si nezávazně a online ještě dnes.

Další články