Pracovní úraz, jak získat odškodné

Pracovní úraz, jak získat odškodné

Někteří se s nepříjemným pracovním úrazem jistě již setkali. Mohou tak potvrdit, že to není rozhodně nic příjemného. Jak ale postupovat v případě, že se vám pracovní úraz stane? Jaké kroky můžete udělat, abyste za něj získali odškodné, které vám náleží?

Ohlášení zaměstnavateli

Velmi důležité je pracovní úraz ihned nahlásit svým nadřízeným. Ty musejí úraz zapsat do knihy úrazů. Bez toho by mohlo vzniknout tvrzení, že jste si úraz způsobili mimo pracoviště. V prvotním šoku při pracovním úrazu rozhodně nepodepisujte žádné papíry. Nemuseli byste si všimnout případného zřeknutí zodpovědnosti ze strany zaměstnavatele, ačkoli jsou takto podepsané formuláře lehce napadnutelné.

Pro zaměstnavatele je pracovní úraz nemilý hned ze dvou důvodů. Tím prvním je fakt, že na nějakou dobu přijdou o zaměstnance. Tím druhým důvodem je hlavní nevyhnutelná kontrola bezpečnosti práce. Zaměstnavatel musí vše nahlásit, musí přijmout určitá opatření, aby se další pracovní úraz nestal podobně (například změnou standartních operačních postupů, tedy SOP), a samozřejmě bude muset vysvětlovat proč a jak.

Povinné pojištění

Každý zaměstnavatel je navíc zákoně pojištěný, právě proti pracovním úrazům. Toto pojištění je zákonem dané, a je uzavřeno u společnosti Kooperativa. Všechny potřebné údaje a listiny tak budou muset jít na Kooperativu.

Pokud už se vám pracovní úraz stane a půjdete na nemocenskou, budete pobírat 70% platu jako při běžné nemoci. Po doléčení pracovního úrazu vám pak bude zbylých 30% dopočítáno a proplaceno právě v rámci pojištění. V případě nezaviněného pracovního úrazu (nebyl zjištěn alkohol v krvi apod.) máte právo na 100% svého platu, i když se zraněním ležíte doma. Tuto ušlou mzdu musí zase vyplnit zaměstnavatel a odeslat na pojišťovnu. Peníze vám pak přijdou v rámci odškodnění po vyřešení všech nezbytností.

V dalším článku se podíváme možnosti odškodnění, které vám náleží.

Sháníte levnou půjčku bez doložení příjmu? Zkuste Hit Půjčku.


Další články