Pracovní úraz, jak získat odškodné II

Pracovní úraz, jak získat odškodné II

V prvním článku s touto tématikou jsme probrali vše důležité, co dělat bezprostředně poté, co se stane pracovní úraz. Jak ale postupovat, když už má přijít na „vyřízení účtů“? Poradíme vám, jak na to!

Jak se pracovní úraz stanovuje?

Poměrně nedávno vstoupila v platnost novela, která stanovuje vyšší odškodnění. Pracovní úraz se stanovuje na body. Dříve byl jeden takový bod ohodnocený 100 Kč. Dnes získáte za jeden bod 250 Kč. Navýšení je zřejmé, a pro mnohé zaměstnance, kteří museli pracovním úrazem projít, se dostane spravedlivějšího odškodnění.

Jak získat peníze za pracovní úraz?

Samozřejmostí je, že musíte pravidelně chodit na všechny kontroly, které vám lékař stanoví. V opačném případě může nastat situace, kdy vám pojišťovna peníze nezaplatí, z důvodu nedodržení stanovené medikace.

Rozhodně si schovávejte všechny zprávy, které od lékaře v rámci ošetřování pracovního úrazu obdržíte. Díky těmto zprávám může pak ošetřující lékař vypsat závěrečný formulář, ve kterém stanoví, kolik bodů si „zasloužíte“, vypíše všechny potřebné údaje, a vše se může poslat na pojišťovnu k dořešení a vyplacení.

Vše si schovávejte!

Nárok máte samozřejmě na proplacení všech výloh, které jste museli v souvislosti s pracovním úrazem uhradit. Může se jednat o lístky na MHD, parkovací lístky, ale třeba účty o zaplacení všemožných zdravotních pomůcek a podobně. Vše si pečlivě schovávejte! Pokud tyto dokumenty mít nebudete, pojišťovna vám bohužel nic nezaplatí, a všechny výlohy tak budete hradit ze svého.

Něco málo legislativy

Na závěr tohoto článku si uvedeme něco málo legislativy. Promlčení lhůta u pracovních úrazů je tři roky, a začíná běžet rok po pracovním úrazu. Tato lhůta je stanovena především proto, že ne všechny trvalé následky jsou předem známé, a poškozený by tak mohl přijít o peníze, které mu právem náleží. Pojišťovna má potom 90 od obdržení všech dokumentů na žádost o případné doložení dalších dokumentů, nebo vyplacení náhrady, které vám patří.

Doufáme, že vám tento miniseriál pomůže v případě, že budete řešit podobnou nepříjemnost i vy.

 

Půjčka ihned i o víkendu. Peníze do 15 minut.

Další články