Kryptoměny

Kryptoměny – 1. díl

Za poslední dobu se velmi mluví o vzestupu BitCoinu, a o „nějakých“ kryptoměnách. Pojďme si o tomto tématu popovídat, a nechte se zasvětit do témata kryptoměn.

Co je kryptoměna

Kryptoměna je něco, co si nemůžete osahat, nemůžete ji ani fyzicky vlastnit. Jedná se totiž o čistě digitální měnu. To znamená, že nejsou vytištěné žádné papíry ani vyražené žádné mince. Nemůžete tak kryptoměnu ztratit či padělat. I to je velkou výhodou digitální měny, pokud je dobře zabezpečená.

Další výhodou kryptoměn je její decentralizace. Ta má za následek fakt, že měnu žádným způsobem neřídí banka. Vše je tedy na tvůrcích kryptoměny, a žádné národní ani jiné banky do kryptoměn nemohou nijak zasahovat.

Bát se nemusíte ani o transparentnost jednotlivých transakcí. Ty jsou zajištěné tzv. blockchainem, který by se dal popsat jako nesmazatelný záznam o platbě. Lze tedy dohledat jakoukoli platbu, která kdy byla uskutečněna.

Na rozdíl od plateb „klasickými“ penězi, si kryptoměny nevyžadují žádné transakční poplatky, když už, tak se jedná o naprosto zanedbatelné částky, které v porovnání s poplatky některých bank jsou skutečně směšné.

A konečně se dostáváme k poslední vlastnosti kryptoměny jako takové, a tou je neodvolatelnost. Jak jednou kryptoměnu pošlete, už to nelze zvrátit. Už tuto platbu nemůžete stornovat. Někdy to s sebou přináší výhody, někdy se ale velmi rychle stane nevýhodou.

Kolik jich známe

Ačkoli nejznámějších kryptoměn je pomálu, celkově jich je téměř sedm stovek, což je úctyhodné číslo, bohužel ne každá z kryptoměn je použitelná, některé jsou dokonce podvodné. Jak kryptoměnu získat, a nejznámější z nich si ukážeme v dalším článku.

Zajímavé odkazy

Seznam kryptoměn

Kurzy kryptoměn

Burza BitCoin

 

Půjčky ihned téměř pro každého. Zažádejte si nezávazně o půjčku před výplatou na stránkách Hit Půjčka

Kryptoměny
4.8 (96%) 5 hlasů

Další články