Kreditní karta – jak s ní pracovat?

Kreditní karta – jak s ní pracovat?

Kreditní kartu myslím není třeba nijak zdlouhavě popisovat a vysvětlovat její fungování. Snad jen na okraj zmíníme, že díky kreditní kartě můžete utrácet peníze a účet splácet postupně, více méně se jedná o kontokorent. Umožňuje tak bezhotovostní platby, takže se objedete zcela bez hotovosti. Pro někoho je to velmi nesporná výhoda. Tento typ platby je velmi oblíbený v USA, v našich končinách tak častým jevem není.

Debetní karta – rozdíl ?

Debetní karta je spojená s bankovním účtem a penězi na daném účtu. Lze s ní tedy zaplatit maximálně částku, kterou máme na bankovním účtu. Debetní kartu dnes dostanete obvykle automaticky zdarma ke každému bankovnímu účtu.

Poskytovatel

Kreditních karet existuje více druhů, a každá z nich má svoje nesporné výhody i zápory. Dobré je, že kreditní karty zajišťuje hned několik poskytovatelů po celé světe. Sjednat si kreditní kartu a k ní účet je velmi snadné také v České republice.  Vedle bezhotovostního placení umí kreditní karta také eliminovat směnu valuty. Co to znamená v praxi?

Pokud pojedete na dovolenou do zahraničí, nebudete muset směňovat české koruny za cizí měnu. Jednoduše můžete zaplatit kreditní kartou a nemusíte se starat vůbec o nic. Účet pak zaplatíte u nás v českých korunách.

Co obnáší držet kreditku?

O vydání kreditní karty můžete požádat ve své bance. Tedy v případě, že kreditní karty poskytuje a umožňuje s nimi platit. Díky tomu, že tento systém plateb je více méně miniaturní úvěr, musí si banka před uzavřením smlouvy důkladně „proklepnout“ klienta, který o tuto kartu žádá. Banka si tak zjišťuje vaši majetkovou situaci i schopnost splácet. Odborně se této kontrole říká creditscoring. Díky faktu, že se jedná o nejsnadněji dosažitelný úvěr, šanci kreditní kartu získat tak mají také lidé s nižšími příjmy.

Než ale smlouvu podepíšete, měli byste si důkladně prostudovat podmínky, které se ke kreditní kartě vztahují.  Zejména věnujte pozornost úrokům, které budete platit. Opomenout byste rozhodně neměli ani případné postihy za pozdní splacení kreditní karty. Jak bylo zmíněno výše, kreditní karta umožňuje nakupovat v zahraničí bez potřebné směny valut. Díky tomu se kreditní karta také skvěle hodí pro nákup na zahraničních e-shopech.

A co vy, vlastníte kreditní kartu? A jaký na ni máte názor?

 

Hledáte nebankovní půjčky bez registru? Zkuste výhodnou půjčku ZDE.


Další články