Jak získat dobrou práci

Jak získat dobrou práci

Někdy se lidé snaží získat co nejlepší pracovní pozici, a snaží se zaujmout svého budoucího zaměstnavatele vším možným. Někdy jsou ovšem tyto snahy až přehnané, a v hledání nové práce vám spíše uškodí. Jak tedy reagovat na to, když se vám úplně nedaří? Poradíme vám!

Firma nereaguje

Poslali jste vás životopis do několika různých firem, ale ani jedna vám neodpověděla? Rozhodně nezoufejte! Tento postup firmy aplikují poměrně často, v návalu životopisů neodpovídají všem. Chyba ale může být také už ve výběru samotné práce. Musíte se důkladně podívat, co vám firma nabízí, ale také na co, co od vás firma požaduje. Pokud firma hledá zkušeného zaměstnance, který má v oboru zkušenosti alespoň deset let, neočekávejte, že na váš životopis, kde udáváte zkušenosti pouze dvouleté, firmy odpoví.

Personalisti musejí najít takového člověka, který do společnosti zapadne a který přesně naplní požadavky firmy. Bohužel je pro personalisty v tomto případě absolutní ztráta času vám odpovídat, neberte to ale vůbec osobně! Zároveň se ale také přesvědčte, zda váš životopis obsahuje všechny potřebné informace, které by mohli zaměstnavatele zajímat. Bez nich je šance na odpověď mizivá.

Volá neznámé číslo!

Pokud hledáte práci, poslali jste kýžené životopisy a na mobilním telefonu se objeví neznámé číslo, rozhodně nepanikařte. Nadechněte se a telefon zvedněte. Může to být právě vaše vysněná firma! Pokud to je skutečně ona, hurá! Dostali jste se do užšího výběru. Z vašeho hlasu musí být znát zájem o práci, měli byste jednat rozhodně zdvořile a volit jasné odpovědi, ze kterých personalista pozná zájem i ochotu. Telefonovat byste rozhodně měli v klidném prostředí, pokud budete volat z baru, moc vám to asi na pozici manažera nepomůže.

Vždy u sebe mějte tužku a papír, a dělejte si poznámky. Ty vám poslouží nejen jako připomenutí případného pohovoru, ale také díky nim můžete lépe zhodnotit předcházející rozhovor po telefonu, a lépe se pak připravit na další telefonáty. Zpětná vazba je velice důležitá!

Půjčka bez registru
Půjčka bez registru

Pohovory

Přišli jste již z několikátého pohovoru, a stále s negativním výsledkem? Rozhodně z toho nebuďte nijak smutní, ono to celé přijde. Musíte být zkrátka hodně trpěliví, než se dostaví to sladké ovoce v podobě přijetí do vysněné práce. To, že jste neuspěli, může mít různé důvody, jedním z nich je třeba silná konkurence, nebo třeba to, že personalista neměl svůj dne a hledal chyby, kde se dalo. Z nepovedeného pohovoru byste si měli udělat resumé, zjistit, co bylo podle vás špatně, a na těchto věcech zapracovat.

Než na pohovor půjdete, můžete si také připravit otázky, na které se vás může personalista zeptat, abyste odpovídali pohotově a sebevědomě. To, jaké otázku můžete očekávat, se dá vyčíst z pracovního inzerátu.

Zrádné druhé kolo

Když už jste se dostali přes první kolo přijímacího řízení, můžete se těšit na kolo druhé. To bývá orientováno již mnohem praktičtěji, a velmi často se zde řeší simulované problémy každodenního pracovního života. Tedy ty problémy, které byste řešili vy v případě, že byste pozici získali.

Pokud projdete přes druhé kolo, znamená to zpravidla zaměstnání. Pokud ne, rozhodně nebuďte smutní, pokud se vám podařilo dostat se do druhého kola, určitě jste museli danou firmu něčím zaujmout, což je zajisté plus. Pokud se stane, že vás nevezmou, ale personalista vám vytkl jen drobnosti, zkuste se zeptat, zda není možná nějaká jiná pozice. Třeba právě tam naleznete své uplatnění!

Jiná práce, než kterou chci

Na pohovoru jste neuspěli u práce, o kterou byste stáli, ale zaměstnavatel vám nabízí jinou? Nevíte, jak se zachovat? Na to existují dvě teorie. Tou první je fakt, zda vás tlačí finanční nouze. Pokud ano, práci bez okolků přijměte. Nebudete se zaprvé tolik stresovat, že nemáte práci, a za druhé můžete získat nové zkušenosti, které byste jinak nezískali. Navíc se udržíte v nějaké pracovní kondici, tedy v ranním vstáváním i v nějaké morálce. Pokud vás finanční krize netíží, pak zbytečně nespěchejte, zvláště pokud tato nabízená pozice není úplně ono. Za prvé se vám na této pozici asi příliš líbit nebude, a za druhé krátkodobé praxe nevypadají v „cívíčkách“ pěkně. Pro většinu lidí je navíc hlavní motivací právě náplň práce, takže je možné, že by vám v zaměstnání motivace úplně chyběla.

Vyhazov ve zkušební době

Někdy se stane, že vás zaměstnavatel vyhodí ve zkušební době. V tomto případě nepodléhejte panice, ale zároveň se snažte zjistit, co zaměstnavatele k tomuto kroku vedlo. Zkuste si sjednat schůzku s někým z vedení, nebo se na názor zeptejte zkušenějších kolegů. I oni by vám mohli poradit, kde se stala chyba. Z těchto chyb se pak můžete následně poučit a využít je v dalším zaměstnání tak, aby se tato situace neopakovala.

V hledání nové práce samozřejmě pokračujte. Zkuste zavolat tam, kam jste mimo jiné posílali svůj životopis. Pořád je šance, že vaše místo neobsadili. A rozhodně si vezměte ponaučení z vašich předešlých chyb.

Půjčte si až 4 500 Kč do 15 minut s půjčkou bez registru.

 


Další články