Jak reklamovat zboží nakoupené přes internet / eshop

Jak reklamovat zboží nakoupené přes internet / eshop

Jistě valná většina z vás již na internetu něco nakupovala. Ne každý se ale setkal s reklamací zboží, které bylo zakoupeno v eshopu. Pojďme se na to společně podívat, jaké práva při vracení a reklamování zboží z eshopu máte.

Stejné podmínky

Na zboží, které zakoupíte v eshopu, platí stejná pravidla, jako kdybyste zboží zakoupili v kamenné pobočce. To znamená, že záruka je klasická, tedy dva roky (v opodstatněných případech může být menší). Stejně tak můžete zboží vrátit do 14 dnů bez udání důvodů, podobně, jako kdybyste zboží nakupovali v klasickém obchodě. Samozřejmě pouze nepoužité zboží. V případě, že má eshop pobočku ve vašem městě, můžete zboží reklamovat přímo v kamenné pobočce.

Jak zboží poslat?

Pokud tedy eshop nemá žádnou kamennou pobočku, nebo nemá kamennou pobočku někde poblíž, musíte zboží zaslat poštou. Pokud již nemáte originální krabici, rozhodně to nevadí. Můžete použít jakoukoli, která není nějak poškozená a je dostatečně velká. Spolu se zbožím byste měli poslat také dopis, který by měl určitě obsahovat žádost o reklamaci. K ní samozřejmě popište závadu a nezapomeňte přidat také vaše kontaktní údaje. Samozřejmostí je přiložení okopírované faktury či dokladu o zaplacení, a záručního listu.

Pokud již nemůžete dohledat ani fakturu, můžete použít výpis z účtu, že bylo zboží skutečně zaplaceno a koupeno.  Balík posílejte jen doporučeně, ať máte jistotu, že balík i s reklamovaným zbožím dorazí v pořádku, a pošta jej někde neztratí.

Lhůta na vyřízení

Eshop má ze zákona 30 dní na vyřízení vaší reklamace. Tato lhůta začíná běžet od převzetí zásilky. Pokud bude vaše reklamace oprávněná, a e-shop ji uzná, pošle vám zpět buď opravený či nový výrobek, případně vrátí peníze. Pokud bude reklamace uznána, máte nárok také na vrácení poštovného. Pozor ale! Pokud budete vracet zboží ve 14-ti denní lhůtě, na vrácení poštovného nemáte žádný nárok.

Rychlé půjčky třeba s úrokem už od 0%? Zkuste vyplnit nezávaznou žádost na HitPůjčka.cz a získejte tak peníze do 15 minut, platí i o víkendu.

Další články