Poslali jste peníze na špatný účet? Jak postupovat

Omylem zaslaná platba na jiný účet

Někdy ve stresu a v rychlosti odesíláme platby, a tak se může přihodit nemilá věc v podobě špatně zadaného čísla účtu. Jak můžete v takových situacích postupovat, abyste získali špatně odeslané peníze zpět?

Ihned kontaktovat banku

V případě, že odešlete peníze na špatný účet, kontaktujte co nejrychleji svoji banku. Ta ve většině případů kontaktuje příjemce peněz, aby takto nabyté peníze vrátil. Pokud tento klient vyhoví žádosti banky, odešle vám peníze zpět. Pokud se ale stane, že by klient žádosti nevyhověl, můžete přistoupit na jednu jedinou variantu, a to je, bohužel soud. Ten se samozřejmě může protáhnout, navíc by se muselo jednat o větší částky. Naštěstí ale většinou, když zadáte špatné číslo účtu, takový účet vůbec neexistuje. V těchto případech vám banka pošle peníze do několika dní sama.

Pokud vám samotným na účet přijdou nečekané peníze, zkontrolujte si ve svém bankovnictví, zda tyto peníze skutečně patří vám. V opačném případě peníze v žádném případě neutrácejte a vyčkejte, zda přijde žádost o vrácení peněz.

Žádost o vrácení platby vzor

Ve většině případů bude třeba navštívit banku osobně a na pobočce vyplnit žádost o vrácení platby, takže není třeba nic vyplňovat doma. Ovšem záleží na bance, zde je pár vzorů: ČSOB  –  Česká spořitelna

Jak o peníze nepřijít

Aby se vám tato situace nestala, máme pro vás rady a tipy, jak se těmto nepříjemnostem vyhnout. Tím prvním je samozřejmě pořádná kontrola zadaných čísel. Projeďte co čísla alespoň dvakrát, a případně si zkontrolujte údaje ještě před odesláním peněz. Minimalizujete tak případné riziko špatně odeslané platby.

Druhou možností, jak minimalizovat případnou chybu, je nadiktování čísel někým druhým. Pokud vám dotyčný pomůže s nadiktováním, můžete tím snížit pravděpodobnost chyby na minimum. Stejně tak můžete chybu eliminovat tak, že si zadaná čísla necháte zkontrolovat někým dalším. I zde bude riziko špatně zadaného čísla účtu minimální.

Pokud odesíláte peníze každý měsíc, nebo máte nějakou pravidelnou platbu, rozhodně sáhněte po trvalém příkazu. Díky trvalému příkazu můžete snížit riziko chybně odeslaných peněz na nulu.

Co vy? Už se vám stalo, že jste odeslali peníze špatně?

Půjčky bez registru jsou vhodné i pro klienty v těžké životní situaci. Zkuste vyplnit nezávaznou online žádost a získejte tak peníze do 15 minut.

Další články