Jak na pracovní pohovor

Jak na pracovní pohovor – 1. díl

Stojí před vámi pracovní pohovor (možná úplně první?), a vy nevíte, jak nejlépe zapůsobit? Co udělat a co naopak neudělat, abyste si nezavřeli dveře do vašeho vysněného zaměstnání? Na to vše se vám pokusíme dát odpověď, v tomto dvojdílném článku o pracovních pohovorech.

Informace jsou základem

Pokud se hlásíte na pracovní pozici do nové firmy, měli byste si rozhodně zjistit co nejvíce informací. Za prvé byste měli mít přehled o odvětví, do kterého se hodláte vrhnout. Nepůsobí dobře to, když o odvětví vůbec nic nevíte. Stejně tak byste měli mít zjištěno co nejvíce informací o budoucím zaměstnavateli. Personalista to ocení, a když při pohovoru naznačíte, že o firmě víte něco více, než jen její jméno, rozhodně tím nezkazíte vůbec nic.

Znáte svoji cenu?

Na pracovních pohovorech velmi často padne otázka na váš plat. Měli byste tak znát svoji cenu, a na tuto otázku být připraveni. Zauvažujte, za kolik peněz, byste byli ochotni ve firmě pracovat. Je pravděpodobné, že cenu, kterou si stanovíte, nezískáte hned, ale rozhodně neříkejte větu stylu: „Nevím, kolik nabízíte?“. Zároveň se ale vyvarujte přemrštěným částkám, to by mohlo personalistu odradit.

Zkušenosti a praxe

Personalisté si rozhodně váží zkušeností a praxe, kterou byste si s sebou do firmy přinesli. Je jasné, že absolventi vysokých škol zkušenostmi ani praxí oplývat nebudou, přesto ale nezapomínejte na sebemenší detaily. Například, že jste v podobném podniku dva roky brigádničili, nebo že jste například měli povinné praxe ve škole atd. Každá taková informace, která je relevantní, rozhodně pomůže zvýšit šance na zisk vytoužené pozice.

Aroganty nechceme

Rozhodně si dávejte pozor na arogantní chování, které většinu personalistů dokonale odradí. Musíte být milí a vstřícní. Arogantní jedinci by se totiž neprosadili ani v pracovním kolektivu, a personalisté by tak vás jistě nesáhli. Dbejte proto na to, aby vaše odpovědi či otázky nezněli arogantně či povýšeně. Mohlo by vás to připravit o vaši vysněnou pozici.

Přijďte včas

Na pohovor musíte kromě toho, být dobře oblečen, také přijít včas, klidně i o něco dřív. Dochvilnost je rozhodně vlastnost, kterou si budou personalisté cenit, a naženete si tak hned v úvodu pohovoru důležité plusové body. Pokud přijdete na pohovor pozdě, budete zřejmě docházet pozdě také do zaměstnání, nebo to tak alespoň bude vypadat. Vyjeďte proto na pracovní pohovor s pořádným předstihem, aby se vám tato nepříjemnost nemohla stát.

2. díl članku naleznete zde

 

Online půjčky můžou být i výhodné. Půjčte si až 4.500 Kč bez doložení příjmu. Stačí vyplnit krátkou nezávaznou žádost ZDE

Další články